Szykują się dwa transfery? Nieoficjalnie: Tusk się dogadał
O sprawie pisze Interia. Zarówno Rozenek jak i Morawska-Stanecka należą do koła Polskiej Partii Socjalistycznej. Transfer Rozenka miał być ponoć wcześniej ogłoszony, ale ze względu na wpisy polityka wychwalające Jerzego Urbana zdecydowano się ponoć na opóźnienie.
– Obraz złego człowieka komuny, który do niego przylgnął, był kompletnie nieprawdziwy. Jerzy Urban był ciepłym, dobrym i pomocnym człowiekiem – zapewniał Rozenek w rozmowie z serwisem natemat.pl.
Wypowiedzi Rozenka, jakkolwiek wzbudziły niesmak, nie zaburzą planów. Jeden ze współpracowników Donalda Tuska przekazał w rozmowie z Interią, że "współpraca idzie w dobrym kierunku".
Interia opisuje, że Rozenek liczy na wspólną listę opozycji, gdyż wówczas nie musiałby po raz kolejny zmieniać partii. Sam polityk zapewnia, że wystartuje w ramach okręgu podwarszawskiego. – Jestem członkiem PPS, raczej nic się nie zmieni - przekonuje.
Co z Morawską-Stanecką?
Morawska-Stanceka ma ponoć ochotę na kolejną kadencję w Senacie. Jej losy zależą jednak od tego jak partyjni liderzy dogadają się co do podziału mandatów. – Jeszcze pod koniec wakacji liderzy największych partii politycznych deklarowali, że wszyscy senatorowie sprawujący obecnie mandat mają gwarancję reelekcji. Tego się trzymam ja oraz senatorowie niezależni – mówi Interii.
Z jej słów wynika, że poparcie dla Lewicy w jej okręgu jest na poziomie kilku procent. Reelekcję zapewnić może jej jedynie porozumienie z PO.
"Poza Andrzejem Rozenkiem i Gabrielą Morawską-Stanecką PPS w parlamencie tworzą: Joanna Senyszyn, Robert Kwiatkowski oraz senator Wojciech Konieczny. Propozycję od Tuska dostała jedynie dwójka, która opisaliśmy" – czytamy na Interii.
Kto zyskuje, kto traci? Najnowszy sondaż dla portalu DoRzeczy.pl
Warto w tym kontekście przytoczyć wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Co ciekawe, wybory wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość, mimo że traci poparcie.
Na czele sondażu poparcia dla polskich ugrupowań politycznych znalazło się Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica) z wynikiem na poziomie 35,7 proc.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, .Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z poparciem 28,4 proc., a podium zamyka zaś tym razem Lewica (Nowa Lewica, Razem), która może liczyć na 11,2 proc. głosów.
Próg wyborczy przekraczają jeszcze Polska 2050, PSL oraz Konfederacja. Pełne wyniki sondażu, wraz z podziałem mandatów, można zobaczyć W TYM MIEJSCU.